Ostatnio miałem okazję załapać się na nocleg w Poznaniu. Mając do wykorzystania kilka dni postanowiłem zwiedzić parę większych miast w okolicy, choć większość pozycji już znałem wcześniej. Każda z pozycji znajduje się maksymalnie 3 godziny drogi z Poznania i będzie dobra nawet na jeden dzień. Kilka miejsc pewnie znacie już z poprzednich relacji. 😉
Łódź
Łódź to chyba najbardziej niedocenione miasto wojewódzkie. Ten trend na szczęście pomału zmienia się przez właściwą promocję tego miasta. Spacer warto zacząć od ulicy Piotrkowskiej – jest to jakby starówka. Łódź przez swój przemysłowy charakter nie ma rynku w dosłownym znaczeniu tego słowa.
W okolicy samej Piotrkowskiej jest kilka atrakcji wartych uwagi takich jak Pasaż Róży, OFF Piotrkowska oraz Plac Wolności wraz z budynkami w jego obrębie.
Idąc dalej od centrum, dojdziemy do Manufaktury – centrum handlu i rozrywki. Jest tutaj muzeum, w którym dowiecie się więcej o tym miejscu. Nie będę psuć zabawy i nie powiem nic więcej.
W okolicach Piotrkowskiej znajduje się muzeum włókiennictwa, w którym są liczne eksponaty takie jak maszyny przędzalnicze oraz wyroby z okresu ich świetności. Warto odwiedzić też EC1 oraz masę innych muzeów dotyczących Łodzi. Ja jako miłośnik transportu nie mogłem sobie odpuścić muzeum MPK Łódź. Wstęp do niego jest tańszy niż bilet na 20 minut.
Na koniec zapraszam do spaceru w miejsca mniej oczywiste. W Łodzi jest dużo pięknych miejsc, na które można natknąć się po prostu przypadkiem. Ja pojechałem na Chojny oraz Retkinię i złapałem kilka ciekawych ujęć – kompletnie bez planu. W centrum jest mnóstwo murali. Legenda głosi, że ktoś znalazł je wszystkie. 😉
Gorzów Wielkopolski
O Gorzowie, który nie jest w Wielkopolsce, pisałem już jakiś czas temu. Jest to małe, ale dość przyjemne miasto na niedzielny spacer. Zwiedzanie warto zacząć od ulicy Sikorskiego i Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najlepiej zrobić to, gdy w środku jest światło dzienne.
Gdy pogoda pozwoli, dobrą opcją jest przejść się Bulwarem Nadwarciańskim i podpatrzeć, co czyta pan Janusz. Janusz jest niegroźny, nie gryzie i nie boi się nikogo. Ogólnie jest małomówny – jak na pomnik przystało.
Niedaleko bulwaru znajduje się bardzo ciekawe muzeum Spichlerz – filia Muzeum Lubuskiego.
Jako ostatni – punkt widokowy. Pod warunkiem że go kiedyś otworzą. Na pocieszenie można zadowolić się widokiem z mostu.
Warszawa
Stolicy Polski nikomu przedstawiać nie muszę. Z Poznania do Warszawy Centralnej dojedziemy nawet w 2 i pół godziny. Pierwsza atrakcja zaraz po wyjściu z dworca: Pałac Kultury i Nauki.
Wjazd na górę kosztuje 20 złotych. Bilety można kupić przez Internet, co pozwoli zaoszczędzić kilka minut w kolejce.
Zaraz po PKiN warto zwiedzić Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim. Byłem tam daaaawno temu, więc nie mam zdjęć ze środka. Ale możecie uwierzyć mi na słowo, że jest to ważny punkt w stolicy.
Na wymienienie wszystkich atrakcji można by przeznaczyć osobny artykuł. Zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Neonów oraz Muzeum Życia w PRL. Niestety, są miejsca, które moim zdaniem nie są aż tak warte wizyty, jak są uważane. I to nie jest tylko moja opinia. Jest to między innymi Pałac w Wilanowie, który w środku nie jest jakoś szczególnie interesujący i wart turlania się tak daleko od centrum. Ale ogród na zewnątrz… ah 😊
Gdańsk
Stolicę Trójmiasta z Poznaniem dzielą równe 3 godzinki, więc idealnie zalicza się do tego zestawienia. Pozycją obowiązkową w Gdańsku jest oczywiście Stare Miasto. Jest to moje subiektywne 1 miejsce w rankingu polskich miast. Nie ma tutaj przesadnego tłoku, czuć morskie powietrze a charakteru dodaje solidarnościowa otoczka tego miasta. Tutaj po prostu panują inne zasady, ciężkie do opisania. To trzeba poczuć na miejscu.
Nieco dalej od centrum znajduje się Muzeum Solidarności – OBOWIĄZKOWA pozycja dla każdego. Na muzeum warto przeznaczyć minimum 3 godziny. I uwierzcie – to i tak będzie za mało. Na dachu muzeum znajduje się dobry punkt widokowy.
Następnym znanym miejscem jest ulica Elektryków – lokalna „imprezownia” pięknie rozświetlona po zmroku. Choć w dzień również robi wrażenie.
Z innych historycznych miejsc w Gdańsku można odwiedzić Westerplatte, choć subiektywnie nie jest to pozycja obowiązkowa. Lepiej wsiąść w pociąg i pojechać do Gdyni na spacer po porcie. Przy okazji podczas półgodzinnej podróży warto pooglądać widok z okna na całe trójmiasto.
Wschowa
Na koniec malutki bonus. Niecałe półtora godziny od Poznania jest Wschowa – niewielka miejscowość skrywająca swoje piękno. Jeśli lubisz takie mniej popularne, spokojne miejsca (idealne na odpoczynek od zgiełku!) polecam tu przyjechać.
Ciekawą pozycją we Wschowie jest Klasztor Braci Mniejszych, kameralny Rynek oraz Zamek. Klimatyczne lapidarium będzie dobrym zwieńczeniem wycieczki.
Ostatecznie: gdzie pojechać?
Wszędzie! Ale nie za jednym razem. Każde z tych miejsc jest na swój sposób urokliwe. Jeśli chcesz poznać je bardziej szczegółowo, zapraszam do sekcji Relacje, gdzie znajduje się więcej zdjęć.